۳۰ خرداد , ۱۳۹۳

 توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR) در سال ۱۹۷۸ پس از بیانیه آلماتا توسط سازمان جهانی بهداشت آغاز شد. CBR به‌عنوان یک استراتژی، برای بهبود دسترسی به خدمات توانبخشی برای افراد معلول در خانواده‌های کم‌درآمد و کشورهای با درآمد متوسط با استفاده بهینه از منابع محلی مطرح شد. در طول ۳۰ سال گذشته، مفهوم CBR با همکاری برخی نهادهای سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی معلولین به‌عنوان یک استراتژی چندبخشی برای رفع نیازهای گسترده‌ افراد معلول، تضمین مشارکت و الحاق آنها در جامعه و بالا بردن کیفیت زندگی‌شان دچار تحول و تکامل بسیار شده است.
شروع توانبخشی مبتنی بر جامعه با روش ارائه خدمات از طریق استفاده بهینه از منابع جامعه و مراقبت اولیه بهداشتی و به‌منظور فراهم آوردن خدمات توانبخشی و مراقبت‌های اولیه بهداشتی در دسترس افراد معلول، به‌ویژه در کشورهای کم درآمد بود.
در سال ۱۹۸۹ سازمان بهداشت جهانی، کتابچه‌های آموزش در جامعه برای افراد را منتشر ساخت. این کتابچه‌ها به بیش از ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده و هنوز به‌عنوان ابزار مهم در بسیاری از کشورهای کم‌درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در سال ۱۹۹۴ اولین منشور مشترک CBR توسط ILO، UNESCO و WHO منتشر شد. در سال ۲۰۰۴، ILO، UNESCO و WHO ، منشور CBR را مورد بازنگری قرار دادند. منشور به‌روز شده نشان دهنده تکامل رویکردCBR از روش ارائه خدمات به رویکرد توسعه جامعه بود. تعریف جدید CBR عبارت بود از “یک استراتژی در درون برنامه توسعه جامعه برای توانبخشی، کاهش فقر، برابرسازی فرصت‌ها و تلفیق اجتماعی همه افراد معلول” و ارتقای اجرایی برنامه CBR” است که از طریق تلاش‌های مشترک خود افراد معلول و خانواده‌های آنان، سازمان‌ها و جوامع و سایر خدمات دولتی و غیر دولتی در زمینه سلامت، آموزش، اشتغال و امور اجتماعی انجام می شود.
منشور CBR اذعان می‌داشت که افراد معلول باید همانند دیگر افراد جامعه به تمام خدمات همچون خدمات سلامت جامعه، سلامت کودکان، رفاه اجتماعی و برنامه‌های آموزشی، دسترسی داشته باشند. این منشور همچنین بر حقوق بشر تاکید داشته و خواستار اقدام علیه فقر و حمایت دولت و سیاست‌های ملی توسعه است.
با توجه به تحول تدریجی CBR به سوی یک استراتژی چندبخشی، ماتریس یا به عبارتی چارچوبی در سال ۲۰۰۴ به‌منظور ارائه یک قالب مشترک برای برنامه‌های CBR تهیه گردید. این ماتریس شامل پنج مؤلفه کلیدی است که عبارتند از؛ سلامت، آموزش، معاش، اجتماعی و توانمندسازی. در هر یک از این مؤلفه‌ها پنج جزء وجود دارد. چهار مؤلفه اول مربوط به بخش‌های توسعه کلیدی است، که بیانگر تمرکز رویکرد چندبخشی در CBR است. آخرین مؤلفه مربوط به توانمندسازی فرد معلول، خانواده آنان، و جامعه می‌باشد که مبنایی برای حصول اطمینان از دسترسی افراد معلول به تمام بخش‌های توسعه و بهبود کیفیت زندگی و لذت بردن از حقوق بشر است.
انتظار نمی‌رود که برنامه‌های CBR همه مؤلفه‌ها و اجزاء ماتریسCBR را اجرا کنند. بلکه ماتریس CBR طراحی شده تا به برنامه هایCBR اجازه دهد بهترین گزینه ها را بر اساس نیازهای محلی، اولویت‌ها و منابع انتخاب کنند. علاوه بر این، برنامه‌های CBR نیازبه توسعه همکاری و اتحاد با سایر بخش‌هایی را دارند که در برنامه‌های CBR پوشش داده نمی شود تا اطمینان حاصل گردد که افراد معلول و اعضای خانواده‌ های آنان قادر به دسترسی به مزایای این بخش‌ها هستند(WHO،۲۰۱۰).

 

ماتریس CBR

اصول CBR در واقع مبتنی بر اصول کنوانسیون حقوق افراد معلول می‌باشد که علاوه بر این، دو اصل دیگر نیز پیشنهاد شده است که عبارتند از: توانمندسازی و دادخواهی ازخود، و پایداری برنامهCBR که این اصول باید برای هدایت همه جنبه های کار CBR مورد استفاده قرار بگیرد.
هدف نهایی در این ماتریس توسعه فراگیر مبتنی برجامعه است، به نحوی که تمام افراد جامعه در روند توسعه نقش داشته باشند و مشارکت افراد معلول در توسعه جامعه جزئی از حقوق آنان محسوب گردد (WHO،۲۰۱۰).

cbr

 دانلود تنها برای اعضای سایت مجاز است
(ثبت نام در این سایت رایگان است، همین حالا ثبت نام کنید)

۱-CBR

CBR
CBR
CBR.pdf
2.0 MiB
91 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲- کتاب مقدماتی راهنمای توانبخشی مبتنی بر جامعه

کتاب مقدماتی راهنمای توانبخشی مبتنی بر جامعه
4.0 MiB
112 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۳- کتاب تکمیلی راهنمای توانبخشی مبتنی بر جامعه

کتاب تکمیلی راهنمای توانبخشی مبتنی بر جامعه
2.0 MiB
80 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۴- مولفه سلامت – توانبخشی مبتنی بر جامعه

مولفه سلامت - توانبخشی مبتنی بر جامعه
3.5 MiB
70 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۵- مولفه آموزش- توانبخشی مبتنی بر جامعه

مولفه آموزش - توانبخشی مبتنی بر جامعه
2.5 MiB
63 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۶- مولفه امرا معاش- توانبخشی مبتنی بر جامعه

مولفه امرار معاش - توانبخشی مبتنی بر جامعه
2.2 MiB
54 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۷- مولفه اجتماعی- توانبخشی مبتنی بر جامعه

مولفه اجتماعی - توانبخشی مبتنی بر جامعه
2.5 MiB
53 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۸- مولفه توانمند سازی- توانبخشی مبتنی بر جامعه

مولفه توانمندسازی - توانبخشی مبتنی بر جامعه
2.9 MiB
61 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۶ دیدگاه برای “ CBR

 1. برنامه سی بی آر سربیشه با کمک همه کارشناسان و همه معلولین با صفا توانسته موفق باشد لطفا همین پنج مولفه را برام ایمیل کنید. ممنون

 2. جناب آقای دکتر دوتگران عزیز سلام خیلی ممنون از اطلاعات و خدمات ارزشمند طرح CBR که در سایت گذاشتیین ممنونم طرحهای موفق CBR که در سطح کشور انجام شده در سایت خودتون بزارید ممنون می شم.

 3. gholami گفت:

  سلام آقای دکتر
  واقعا از زحمات ارزنده حضرتعالی برای این سایت خوب سپاسگزارم
  یه سوال داشتم
  در کتابچه مقدماتی سی بی آر، در صفحه ۲۸ از فایل PDF در قسمتی که آمار های جهانی از معلولیت عنوان شده ، آیا واقعااین آمار صحیح است؟
  حدود ۸% از افراد معلول در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند
  احیانا اشتباه تایپی نیست؟
  هشت درصد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.