۴ دی , ۱۳۹۳

امروزه تمامی افراد معتقد به مکاتب الهی بر این نکته اتفاق نظر دارند که توجه به شأن والای انسان به عنوان اشرف مخلوقات و حرمت نهادن به آزادی های مشروع وی لازمه اعتقاد به شعائر دینی است . انسان موجودی است الهی اما این به معنای مبرا بودن وجود وی از نقصان و محدودیت نیست .

معلولان بزرگترین اقلیت کره زمین هستند که نیازمند توجهات و خدمات خاص می باشند تا بتوانند بر محدودیت های خویش غلبه نموده ، زندگی مستقلی را در پیش گیرند . اعتقاد به تساوی فرصت های اجتماعی، فراگیر سازی خدمات، رفع موانع و گسترش دسترسی ها نوعی تفکر جهان شمول است که مبنای بسیاری از تحولات عصر حاضر بوده است .

سازمان ملل متحد به عنوان مرکز ثقل فعالیت های مجامع بین المللی نقش حائز اهمیتی را در توسعه اصول حقوق بشر، رفع تبعیض علیه گروه های مختلف اجتماع و جلوگیری از طرد نشینی و به حاشیه رانده شدن را برای تمامی گروه های هدف ایفا می نماید .

تصویب کنوانسیون جهانی حقوق معلولان را می توان برگ سبزی در دفتر افتخارات سازمان ملل بر شمرد که سند حاصل از این تلاش از مارس ۲۰۰۷ در مقرر این سازمان در اختیار کشورهای مختلف قرار داده شده تا با پذیرش و امضای آن به عضویت کنوانسیون مزبور درآیند .

گفتنی است تصویب قانون ۱۶ ماده ای حمایت از حقوق معلولان در کشور عزیزمان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ جان تازه ای در کالبد نظام توانبخشی معلولان دمید. متن کامل کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در این سایت در اختیار بازدید کنندگان قرار خواهد گرفت تا انتظارات بر حق افراد دچار معلولیت از دیدگاه ملی و بین المللی به عنوان مهمترین سند حقوقی و قانونی مورد مطالعه قرار گرفته و براساس چهارچوب های مندرج در راستای تبیین و تثبیت جایگاه قانونی و اجتماعی گروه های افراد دچار معلولیت جامعه حرکت نماییم .

۱-کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان و قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

Convention
Convention
Convention.pdf
872.5 KiB
23 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲- International Day of People with Disability

International Day Of People With Disability
International Day Of People With Disability
International Day of People with Disability.pdf
263.9 KiB
27 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲ دیدگاه برای “ حقوق معلولین

  1. 13652603 گفت:

    سلام اینجانب دارای انحراف بیست درجه ستون فقرات و نیز لکنت زبان در مواقع استرس میباشم با توجه به اینکه در گزیتش بانک و ادارات رد شده ام ایا کارت معلولیت جهت سه درصد سهمیه ادارات دولتی شامل من میشود؟
    با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.