۱۰ تیر , ۱۳۹۲

طب سوزنی

الکتروآکوپانکچر برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ توسط Roger de La Fuy در فرانسه و با هدف کاهش درد مورد استفاده قرار گرفت. این روش عبارت است از اعمال جریان الکتریکی از طریق سوزن روی نقاط آکوپانکچر و نشان داده شده است که در مقایسه با شیوه دستی آکوپانکچر در کاهش درد موثرتر است. همچنین تحریک حاصله شدیدتر و دلپذیرتر می باشد. از مزایای  الکتروآکوپانکچر آن است که تحریک اعمال شده قابل کنترل، تکرارپذیر ، و دارای پارامترهایی است که با تغییر آنها می توان با توجه به نوع و مرحله درد اثرات درمانی اختصاصی بدست آورد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد طب سوزنی می‌تواند دردهای مزمن در افراد را کاهش دهد.  محققان در تحقیقات اخیر خود تاثیر بالقوه طب سوزنی روی درد ۴ نقطه از بدن شامل- درد کمر و گردن، ورم مفاصل و استخوان‌ها، سردردهای مزمن (از جمله می‌گرن) و درد شانه – را بررسی کردند. بیماران مورد بررسی حداقل به مدت ۱ ماه از یکی از این درد‌ها رنج می‌بردند. در تمام این بررسی‌ها، آزمایش‌هایی به صورت تصادفی و کنترل شده انجام شد. در تمام این آزمایش‌ها نیز سعی بر این بود تا طب سوزنی و روش معمول درمان با هم مقایسه شوند. منظور از روش معمول درمان، عدم استفاده از طب سوزنی یا استفاده از به اصطلاح طب سوزنی مصنوعی بود. در طب سوزنی مصنوعی از سوزن‌هایی استفاده می‌شود که به طور سطحی وارد برخی از قسمت‌های بدن می‌شوند. از محرک‌های الکتریکی غیرفعال یا بر پایه لیزر هم در قسمتهای دیگر استفاده می‌شود. با مقایسه طب سوزنی واقعی و طب سوزنی مصنوعی یا عدم استفاده از طب سوزنی مشخص شد که طب سوزنی در کاهش هر چهار نوع  درد موثر‌تر عمل کرده است. الکتروآکوپانکچر را – مانند آکوپانکچر دستی- بالقوه می توان برای تمام وضعیت های درد بکار برد.

مکانیزم آکوپانکچر

تاثیر آکوپانکچر دستی و الکتریکی هر دو عمدتا بخاطر تحریک ارگورسپتورهای عضلات است. حدود ۷۵٪ از نقاطی که با آکوپانکچر دستی تحریک می­شوند در عضلات قرار دارند. ارگورسپتورها همچنین توسط فعالیت عضلانی شدید و سخت تحریک می­شوند. تحریک این گیرنده­ها مواد شبه مورفینی خود بدن- اندورفین­ها- را آزاد می­کند. آکوپانکچر همچنین رشته­های حسی را تحریک می­کند که این اثر را ، بر اساس نظریه­ی گیت کنترل، به نخاع منتقل می­کنند. امروزه ما از مکانیزم­های فیزیولوژیکی مربوط به الکتروآکوپانکچر بیشتر از آکوپانکچر دستی مطلع هستیم. مطالعات بسیاری بر روی فرکانس­های متفاوت تحریک و اثر آن­ها بر روی سیستم اندورفینی انجام گرفته است. عموماً عقیده بر این است که الکتروآکوپانکچر تحریکی شدیدتر، موثرتر و دلپذیرتر از آکوپانکچر دستی ایجاد می­کند. همچنین تکرار عینی تحریک الکتروآکوپانکچر امکان پذیر است که این امر بهنگام مقایسه­ی نتایج مطالعات کلینیکی یک مزیت محسوب می­شود. مطالعات نشان داده­اند که الکتروآکوپانکچر با فرکانس پایین (تا ۱۰ هرتز) بتا اندورفین­ها را در ساقه­ی مغز و مت­انکفالین­ها را در سطح نخاع آزاد می­سازد. این اثر عمومی است و بستگی به محل قرارگیری و تحریک سوزن­ها ندارد. تحریک با فرکانس بالا (۲۰۰-۱۵ هرتز) دینورفین­ها را بطور قطعه­ای – سگمنتال- در سطح نخاع آزاد می کند. مطالعات نشان داده­اند که بهنگام تحریک با فرکانس بالا سروتونین آزاد می­شود و تکانه­های درد را در سطح نخاع مهار می­کند. برعکس تحریک با فرکانس پایین، تحریک با فرکانس بالا بایستی در منطقه­ی قطعه­ای دردناک انجام گیرد.

مثال­هایی از درمان با الکتروآکوپانکچر:

۱-     رادیکولوپاتی ها یا التهاب ریشه های عصبی گردن و کمر در اثر دیسک، آرتروز و …

۲-     دردهای ناشی از التهاب تاندون (Tendinitis ها) و پیچ خوردگی های تاندونی

۳-     دردهای مفصلی همچون آرتروز

۴-     دردهای روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت انکلیوزان، فیبرومیالژی

۵-     دردهای ناشی از ضربه ها و بعد از اعمال جراحی

۶-      دردهای ناشی از گیر افتادگی عصب مانند سندرم تونل مچ دست (در موارد خفیف و متوسط)

۷-     درمان آسیب های ورزشی

۸-     درمان دردهای ناشی از نوروپاتی های محیطی مانند نوروپاتی دیابتیک

۹-     دردهای عضلانی مانند سندرم مایوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ای Trigger points)

۱۰- شکستگی ها

۱۱- سندرم پاهای بی قرار

۱۲- التهاب فاشیای پلانتار

۱۳- اسپاسم و کرامپ های عضلانی

۱۴- دردهای مفصل گیجگاهی-فکی

 

 

دانلود تنها برای اعضای سایت مجاز است
(ثبت نام در این سایت رایگان است، همین حالا ثبت نام کنید)

۱- Electro-acupuncture for treatment of knee pain from Osteoarthritis

Electro-acupuncture
Electro-acupuncture
Electro-acupuncture.pdf
Version: 2015
1.6 MiB
35 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲- The Efficacy & Safety of Electroacupuncture for Pain Management

The Efficacy & Safety of Electroacupuncture for Pain Management
237.8 KiB
28 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۳- Acupuncture Points

Acupuncture Points
Acupuncture Points
Acupuncture_Points.pdf
2.4 MiB
26 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۴- Pocket Atlas of Acupuncture

Pocket Atlas of Acupuncture
Pocket Atlas of Acupuncture
_سوزنی.html
0.0 B
25 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲ دیدگاه برای “ الکترو دیاگنوزیس و طب سوزنی

  1. آرمان گفت:

    خیلی جالب بود من دانلودش کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.