۲۶ خرداد , ۱۳۹۳

بهداشت سالمندی و سالمندشناسی
MPH-Gerontology

کاهش زاد و ولد و افزایش بیست ساله متوسط طول عمر در نیمه دوم قرن بیستم منجر به افزایش سن میانگین  جمعیت جهان شده شده است. این عوامل به همراه افزایش زاد و ولد در اکثر کشورها در دو دهه پس از جنگ جهانی دوم «انفجار جمعیت»،  باعث افزایش تعداد افراد بالای ۶۵ سال تا سال ۲۰۵۰ خواهد شد . افزایش تعداد سالمندان منجر به افزایش نیاز به سیستم بهداشت عمومی و خدمات پزشکی و اجتماعی می گردد. بیماری های مزمن، که بطور نامتناسبی در افراد سالمند دیده می شود، موجب ناتوانی می شوند، کیفیت زندگی را کاهش و هزینه های بهداشتی و مراقبت دراز مدت را افزایش می دهند. افزایش امید به زندگی تا حدودی، نشان دهنده موفقیت مداخلات بهداشتی عمومی است، اما امروزه برنامه های بهداشت عمومی باید پاسخگوی چالش های ایجاد شده توسط این دستاورد باشند. این چالش ها عبارتند از افزایش محدوده بیماری های مزمن، آسیب ها و ناتوانی ها و افزایش نگرانی ها در مورد ارائه مراقبت در آینده و هزینه های مراقبت بهداشتی. گزارش حاضر مروری بر اطلاعات سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد در مورد روند سالمندی در جهان ارائه می نماید که عبارتند از تغییرات جمعیت شناسی و اپیدمیولوژیک، افزایش هزینه های پزشکی و اجتماعی مربوط به سالمندی و عوارض آن بر روی بهداشت عمومی.

 

روند جهانی سالمندی

در سال ۲۰۰۰، جمعیت سالمندان  بالای ۶۵ سال در سراسرجهان ۴۲۰ میلیون نفر تخمین زده شد، که نسبت به سال ۱۹۹۹، ۵/۹ میلیون نفر افزایش یافته بود. پیش بینی می شود بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۳۰، جمعیت افراد  بالای ۶۵ سال در سراسر جهان از حدود ۵۵۰ میلیون نفر به ۹۳۷ میلیون افزایش یابد. این رقم در سراسر جهان از  ۹/۶% به ۱۲ %، در اروپا از ۵/۱۵ % به  ۳/۲۴ %، در آمریکای شمالی از ۶/۱۲ % به۳ /۲۰ %، در آسیا از ۶% به ۱۲ % ، در آمریکای لاتین و جزایر کاراییب از ۵/۵ % به ۶/۱۱ % افزایش یافته است.
در جنوب صحرای آفریقا، منطقه ای که میزان زاد و ولد و مرگ و میر بالاست، انتظار می رود نسبت افراد بالای ۶۵ سال کم باشد، و از رقم ۹/۲ % در سال ۲۰۰۰ به ۷/۳ %در ۲۰۳۰ افزایش یابد. بیشترین افزایش تعداد سالمندان در کشور های در حال توسعه، پیش بینی می شود. تعداد افراد  بالای ۶۵ سال بین سال های ۲۰۳۰-۲۰۰۰ تقریباً سه برابر خواهد شد. تعداد این افراد از حدود ۲۴۹ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ به عدد تقریبی ۶۹۰ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید و انتظار می رود سهم کشور های در حال توسعه از جمعیت  بالای ۶۵ سال جهان از ۵۹ % به ۷۱ % افزایش یابد. اما  این پیش بینی ها ممکن است تحت تأثیر الگو های مهاجرت قرار گیرند.
پیر شدن جمعیت جهان از دو عامل نشأت می گیرد: کاهش زاد و ولد و افزایش امید به زندگی. میزان زاد و ولد در کشور های در حال توسعه در ۳۰ سال اخیر و در کشور های توسعه یافته در قرن بیستم کاهش یافته است به علاوه بیشترین میزان افزایش امید به زندگی هنگام تولد، در کشور های توسعه یافته در قرن بیستم، به طور میانگین ۷۱ % در زنان و ۶۶% در مردان بود.
در حال حاضر دامنه امید به زندگی هنگام تولد در کشور های توسعه یافته از ۷۶ به ۸۰ سال رسیده است.
از سال ۱۹۵۰ به بعد امید به زندگی در کشور های در حال توسعه نیز افزایش یافته است، اما میزان افزایش متغیر است. تقریباً در تمام دنیا امید به زندگی در زنان بیشتر از مردان است. میانگین تفاوت جنسیتی امید به زندگی در سال ۲۰۰۰ در اروپا و آمریکای شمالی تقریباً ۷ سال بود که در مقایسه با کشور های در حال توسعه این رقم کمتر می باشد.

 

تغییر جمعیت شناسی

الگو های جمعیت شناسی جهان به صورت تدریجی از میزان زاد و ولد و مرگ و میر بالا به کاهش
زاد و ولد و تأخیر در مرگ و میر تغییر یافته اند. این تغییر با کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان تا حدودی به علت معیارهای موثر بهداشتی آغاز می شود.  کاهش مرگ و میر کودکان در وهله اول منجر به افزایش امید به زندگی و جوانتر شدن جمعیت می گردد و متعاقب آن میزان زاد و ولد کاهش می یابد و پیشرفت در بهداشت بزرگسالان منجر به پیر تر شدن جمعیت می گردد. در نتیجه تغییرات جمعیت شناسی، شکل توزیع سن جهان در حال تغییر است. تا سال ۱۹۹۰، توزیع سن در کشورهای توسعه یافته نشان دهنده نسبت های یکسان افراد جوان و مسن بود. پیش بینی می شود توزیع سن در کشورهای در حال توسعه تا سال ۲۰۳۰ نسبت های مشابهی داشته باشد.

دانلود تنها برای اعضای سایت مجاز است
(ثبت نام در این سایت رایگان است، همین حالا ثبت نام کنید)

۱- سبد غذایی

سبد غذایی
سبد غذایی
basket.pdf
2.5 MiB
31 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲-Aging

Aging
Aging
Aging.pdf
2.9 MiB
20 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۳-cognitive rehabilitation

Cognitive Rehabilitation
Cognitive Rehabilitation
cognitive rehabilitation.pdf
503.4 KiB
12 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۴- Rehabilitation

Rehabilitation
Rehabilitation
Rehabilitation.pdf
6.7 MiB
30 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۵- مراقبت انتهای عمر

مراقبت انتهای عمر
مراقبت انتهای عمر
moraghebat.pdf
Version: 1392
1.6 MiB
22 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۶- شاخص های کلی سلامت و بار بیماری ها

شاخص های کلی سلامت و بار بیماری ها
5.3 MiB
26 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۷- Gerontology & Rehabilitation

Gerontology And Rehabilitation
Gerontology And Rehabilitation
Gerontology and Rehabilitation.pdf
3.3 MiB
10 Downloads
اطلاعات بیشتر...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.