۲۳ تیر , ۱۳۹۲

ضایعه نخاعی سالانه حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را در یک میلیون جمعیت درگیر می کند و تخمین زده می شود که در ایالات متحده هر ساله ۱۲۰۰۰ مورد جدید ضایعه نخاعی وجود داشته باشد. ۸۰ درصد افراد دارای ضایعه نخاعی را مردان تشکیل می دهند، و از سال ۲۰۰۰، سن متوسط ضایعه به ۵/۳۹ سال افزایش یافته است که ۵/۱۱ درصد از افراد مبتلا بالای ۶۰ سال سن دارند. این آمار نشانگر آن است که ضایعه نخاعی می تواند هزینه های سنگین اجتماعی و اقتصادی برای بیماران و خانواده هایشان به همراه داشته باشد.

 ضایعه نخاعی می تواند  در اثر تصادفات ، سقوط از ارتفاع، و یا صدمات ورزشی رخ دهد.  همچنین علل غیر ضربه ای نظیر تنگی کانال نخاع، تومورها، ایسکمی، عفونت، و میلیت می توانند در ایجاد این ضایعه نقش داشته باشند.

  ضایعه نخاعی به هر علتی که به وجود آید منجر به آسیب، تخریب ساختارهای عصبی، و عوارض پاتوفیزیولوژیک در بافت های غیردرگیر می شود. بنابراین، فقدان نسبی یا کامل عملکردهای حسی و حرکتی مهم ترین پیامد آسیب است و اکثر بیماران عوارض ثانویه نظیر اختلال عملکرد روده و مثانه، درد مزمن، ناباروری، و اختلال عملکرد اتونومیک را تجربه می کنند.

درمان های بسیاری برای بهبودی عملکردی ضایعه نخاعی و عوارض ثانویه آن وجود دارد که عبارتند از جراحی، داروها، فیزیوتراپی، و درمان های حمایتی. همچنین درمان هایی جهت عوارض ثانویه ضایعه نخاعی وجود دارد نظیر کاتتریزاسیون متناوب برای اختلال عملکرد مثانه، مسکن ها برای درد و غیره. اینگونه درمان ها غالبا در طی دوره های زمانی طولانی اعمال   می گردند.

دانلود تنها برای اعضای سایت مجاز است
(ثبت نام در این سایت رایگان است، همین حالا ثبت نام کنید)

۱- توانبخشی ضایعه نحاعی

توانبخشی جامع ضایعه نخاعی
توانبخشی جامع ضایعه نخاعی
توانبخشی ضایعه نخاعی.pdf
6.8 MiB
68 Downloads
اطلاعات بیشتر...

۲- معیار استقلال ضایعه نخاعی- SCIM

معيار استقلال ضايعه نخاعی- SCIM
76.4 KiB
34 Downloads
اطلاعات بیشتر...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.